Verevalum silmas

Verevalum silmas

Vähe sellest, et verevalum silmas rikub tuju ning võib teha valu, teeb ta ka murelikuks – järsku on  tegemist siiski mingi ohtliku haigusega? Või loodetavasti mitte ja see on siiski vaid kosmeetiline probleem?

Kui oma silma vaatad, siis seda suurt valget osa nimetatakse skleeraks. Skleerat katab limaskest, mis on väga hea verevarustusega. Mõistagi on need veresooned väga väikesed ja haprad ning seetõttu juhtub aeg-ajalt, et mõni neist soontest lekib ja väike kogus verd satub  limaskesta alla. Sina näed peeglisse vaadates silma valgel osal punast laiku ehk verevalumit.

silma ehitus ja silma osad

Enamlevinud silma verevalumi põhjused

  1. Näiteks löök või millegi tabamus vastu silma. Mõnikord võib põhjuseks olla ka see, kui oled silma kõvasti hõõrunud.
  2. Oled kandnud kontaktläätsi liiga kaua.
  3. Silmapõletik.
  4. Diabeet
  5. Kõrge vererõhk.
  6. Silmaoperatsioonid, mõningate ravimite kasutamine (nt ka aspiriin).
  7. Tugev köha, aevastamine, oksendamine või pingutamine tõsise kõhukinnisuse korral. Kui sa oled haige, siis tõuseb vererõhk pea piirkonnas. Kuna silmas olevad veresooned on imepisikesed, siis polegi väga palju vaja, et mõni neist nö lekkima hakkab. Sageli kurdavad silmas olevate verevalumite üle allergikud, kes vahetpidamata ja tugevasti aevastavad või köhivad.
  8. KST ehk „Kes Seda Teab“. Tõsi on see, et sageli jäävad silmas oleva verevalumi tekkepõhjused tuvastamata. Kui selliseid asju juhtub sinuga harva ning need verevalumid paranevad kuni 2 nädala jooksul ise ära, pole suure tõenäosusega sul vaja muretseda. Kui aga verevalumid kipuvad korduma, siis pöördu perearsti poole – põhjuseks võib olla mõni muu tervisehäda.

 

Kui verevalum silmas on juba tekkinud, siis mida teha?

Silmas oleva verevalumiga on nii nagu sinikaga – ega sellele kiiret ja tõhusat ravi ei ole. Nagu sinikaski, muutub see vähehaaval heledamaks ja lõpuks kaob. Lõppude lõpuks on ju tegemist veresoone lekkega, mida sa lihtsalt „ära kuivatada“ ei saa – keha peab lihtsalt selle lekkinud vere ära absorbeerima. Aga põhiline – ära hõõru silmi, see ei aita. Mõnikord soovitatakse teha silmale kompressi ning head silmatilgad võivad abiks olla, aga ära looda, et paari päevaga on kogu probleem kadunud.

Kui verevalum silmas esineb harva, siis ole lihtsalt kannatlik, sest paranemine võib kesta kuni 10-14 päeva või isegi pisut kauem. Kui verevalumeid esineb väga sagedasti, need ei parane mitmete nädalate jooksul või  kaasneb tugev valutunne (st probleem pole lihtsalt kosmeetiline), hägus nägemine, silma- või peavalud või valgustundlikkus, pöördu kindlasti kohe silmaarsti või perearsti poole. Kui sellist probleemi esineb vanemaealistel inimestel, siis võiks nad kindlasti oma perearstiga ühendust võtta, et välistada tõsisemad terviseprobleemid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Uudiskiri