Eestimaalasena ehk ei kipu sa seda uskuma, kuid maailmas on kõige levinumad pruunid silmad. Ausõna! Tõsi, geograafilises mõttes on pruun silmavärv piirkonniti üsna ebaühtlaselt jaotunud. Siin maailma otsas on pruunid silmad kaunis haruldased, kuid Lõuna-Euroopas võib juba pruuni silmavärvi kohata üsna sageli. Pea kõik Aafrika, Aasia ja Lähis-Ida elanikud on pruunisilmsed. Ameerika Ühendriikides olevat 41% elanikest pruunid silmad.
Mis määrab silmade värvi?
Silmade värvi määrab silmades oleva melaniini-nimelise pigmendi hulk. Nii rohelistes, pruunides kui hallides silmades on tegelikult pigment sama, lihtsalt selle kogus on erinev. Sinistes silmades on melaniini vähem, pruunides rohkem.
Oma silmavärvi pärime me oma vanematelt, seega mängivad siin rolli geneetilised tegurid. Kuid silmavärvi määramisel võib osaleda kuni 16 geeni, nii et pole imestada, kui sinu silmad on täiesti teist värvi kui su vanemate või õdede-vendade omad. Nii et vanemate silmavärvi järgi on tulevase lapse silmavärvi raske ennustada, kuid mõni silmavärv on dominantsem kui teised – näiteks pruun.
Pruun silmavärv on dominantne. See tähendab et enamasti, kuid mitte alati, saavad vanemad, kellest üks on pruunisilmne ja teine siniste silmadega, pruunisilmse lapse. Muide, võib juhtuda ka seda, et lapsel on üks silm ühte värvi ja teine teist värvi – selle nähtuse nimi on heterokroomia.
Kas silmavärv ja tervis on seotud?
Ühtegi lauskindlat väidet meil küll esitada ei ole, kuid mõned teadlased on arvamusel, et silmavärv võib mõjutada tõenäosust ühte või teise haigusesse jääda. On võimalik, et kõrgem melaniini tase silmas võib pruunisilmseid kaitsta vanematel inimestel esineva maakula degeneratsiooni ehk kollatähni kärbumise eest. See on tõsine haigus, mis põhjustab tugevalt udust ja hägust nägemist. Mõni uuring on näidanud ka seda, et pruunisilmsetel inimestel võib olla madalam risk 1. tüübi diabeedi ning silma melanoomi tekkeks kui helesiniste silmadega inimestel – viimasel juhul mängib ilmselt jällegi rolli kõrgem melaniini sisaldus.
USA Pittsburghi ülikooli uuringutes leiti, et pruunide silmadega inimesed võivad sünnituse ajal tunda rohkem valu kui heledate silmadega naised. Viimased kannatavad vähem ka ärevuse, depressiooni ja unehäirete all. Pruunisilmsetel võivat sagedamini esineda ka katarakti (silma hallkaed).
Pruunid silmad petavad?
See, et vanarahvas meil siinkandis niimoodi ütles, tõestab, et sõstrakarva silmi oli harva ja ilmselt tundusid need võõrapärased. Võõrapärast aga ei usaldatud. Kuid paar laias maailmas tehtud uuringut pole meie vanarahvaga sugugi nõus. Tšehhis tehti üks uuring, milles paluti hinnata fotodel olnud inimeste usaldusväärsust. Pruunisilmseid inimesi peeti usaldusväärsemateks. Võta nüüd kinni, mis nende pruunisilmsetega siis on! Mis värvi on sinu silmad?
Kui Sa tahad, et sul oleks pruunid silmad, aga looduse poolt pole neid kaasa saanud, siis ehk aitavad pruunid läätsed?