Milline on kontaktläätsede tulevik? Nad on ju kasutusel olnud nii kaua, et ei oskagi neist enam midagi tahta. Meil on multifokaalsed läätsed, ühepäevased ja pika kandmisajaga läätsed, silikoonhüdrogeelläätsed, sinised ja rohelised läätsed, aga teevad nad kõik ühte ja sama – nägemise teravamaks. Kuid lisaks on kontaktläätsed ideaalsed vahendid pidevaks tervise jälgimiseks.
Läätsede turvalisus on ammu tõestatud. Silmadest mitmesuguste bioloogiliste signaalide lugemise võimalikkus on samuti teada. Paneks need kaks siis kokku? Siiski nõuab üleminek nägemise parandamiselt erinevate bioloogiliste signaalide jälgimisele tõsist tehnoloogilist hüpet, nii et läätsed suudaksid mitte ainult signaale täpselt tuvastada ja edastada, vaid säilitaksid ka kõrge mugavustaseme.
Aga mida siis võiksid siis need nutikad plastikutükid lähema kümmekonna aasta jooksul tegema hakata?
Kontaktläätsed värvipimedatele
Araabia Ühendemiraatide Khalifa Ülikooli teadlased töötavad välja värvipimedust parandavaid läätsi. Märksõnadeks 3D-trükkimine, bioühilduv hüdrogeelmaterjal ja roosakas tint või värv, mis neelab sellise lainepikkusega valgust (525 kuni 575 nm), mis puna-rohelise värvipimeduse puhul probleemiks on.
Kontaktläätsed glaukoomi ehk rohekae ennetamiseks
Glaukoom mõjutab üle maailma ligikaudu 70 miljonit inimest ning võib põhjustada pöördumatut nägemiskaotust, kui seda ei ravita. Sageli avastatakse glaukoom alles rutiinse silmakontrollis käigus, kui püsiv silmakahjustus on juba tekkinud. Ühendkuningriigi ja Türgi teadlased on seetõttu välja töötanud mikrosensoritega kontaktläätsed, mis suudavad tuvastada silmarõhu muutusi, mis viitavad võimalikule glaukoomile. Sensorite abil kogutud andmed saadetakse juhtmevabalt silmarstile, kes neid analüüsides saab kinnitada diagnoosi või muuta ravi.
Lisaks glaukoomi diagnoosimisele usuvad teadlased, et nii saab tulevikus tuvastada ka teisi haigusi, mõõtes silmas olevat glükoosi, piimhapet ja muid molekule
Kontaktläätsed Alzheimeri diagnoosimiseks
Lõuna-Korea teadlased on välja töötanud silmasisese läätse Alzheimeri tõve (dementsus ehk nõdrameelsus) varajaseks diagnoosimiseks. See lääts paigaldatakse sarvkesta taha ja tänu nö nutikale hüdrogeelile suudab see tuvastada sihtbiomarkerite käitumise. Läätse pinnal toimuvaid muutusi tuleb vaadelda mikroskoobiga, kuid see on tunduvalt täpsem meetod, kui see,mida praegu kasutatakse. Nimelt puuduvad Alzheimeri patsientidel endil subjektiivsed kaebused ja arstidel võtab täpse diagnoosini jõudmine palju aega ja nad peavad kasutama mitmeid erinevaid uuringuid.
Läätsed kuiva silma raviks
Probleemiga probleemi vastu? Jah, ilmselt on ka nii võimalik. USA teadlased Terasaki Instituudist on edukalt välja töötanud läätse prototüübi, mis on spetsiaalselt kohandatud läätsede poolt põhjustatud kuiva silma probleemi lahendamiseks. Innovatiivse disainiga läätses on mikrokanalid, mis hõlbustavad pisaravoolu ja aitavad ennetada kuiva silma. Kas ja millal need läätsed turule jõuvad, pole kahjuks teada. Seepärast osta väga häid kuiva silma probleeme leevendavaid silmatilku siit.
Kontaktläätsed diabeetikutele
Kuna diabeedi all kannatab ligi 600 miljonit inimest maailmas, teevad diabeedi jälgimise hõlbustamiseks tööd väga paljud teadlased. 7-8 aastat tagasi lootis grupp teadlasi, et läätsi saab edukalt kasutada veresuhkru taseme mõõtmiseks, kuid hilisemad uuringud tõid paraku pettumuse. Mikrokiibiga läätsedel võiks teoreetiliselt olla roll veel ka diabeetilise retinopaatia ravis, kuid kas ja millal õnnestub teadlastel sellise töökindla tehnoloogiani jõuda, praegu veel teada ei ole.
UV-kiirgusele ja temperatuurikõikumistele reageerivad läätsed
Teine Araabia Ühendemiraatidest pärit teadlaste meeskond tutvustas eelmisel aastal uudseid kontaktläätsi. Nutikad materjalid nagu foto- ja termokromaatilised pulbrid annavad neile läätsedele unikaalse optilised omadused ja nad suudvad reageerida U-kiirgusele ning temperatuuri kõikumistele. Sellise tehnoloogiaga nutikad läätsed võiksid tulevikus pakkuda lihtsat ja kulutõhusat lähenemist erinevate silmahaiguste uurimiseks ja võimalikuks ennetamiseks.
Kontaktläätsed autojuhtidele
Innovaatiline läätsetehnoloogia nimega Driver Intelligence’i peaks andma autojuhtidele nö paremad silmad. Need läätsed suudavad väidetavalt pilti parandada, aidata seda visuaalselt paremini töödelda ja vähendada silmade ebamugavustunnet pika sõidu ajal. Läätsed nimega “Sun”on kohandatud päevaseks sõiduks ja “Moon” mõeldud nõrga valgusega või öiseks sõiduks.
Liitreaalsuse läätsed
Azalea Visioni nutilääts võiks pakkuda mittekirurgilist lahendust inimestele, kellel on sellised silmaprobleemid nagu keratokoonus, sarvkesta irregulaarsus, fotofoobia ehk valguskartlikkus ja presbüoopia (ehk nn vanaeanägemine). Märksõnadeks on vedelkristalltehnoloogia, mikrokiip, RF-antenn, meditsiinilise kvaliteediga mikroaku ning seadistatav valguse hulga kontroll. Kuidas küll nii palju asju ühte väiksesse läätse mahutatakse on tavainimesel ilmselt raske hoomata, aga oluline on, et see nutikas ja programmeeritav lääts aitaks patsientide nägemisteravust parandada ilma silmasisese operatsioonita.
Kontaktläätsede tulevik ja minevik
Need on vaid mõned projektid, millega teadlased viimastel aastatel tegelenud on. Kuid nagu ikka, siis kõik tervisega seotud kipub kaua aega võtma. Tehnoloogiad on keerulised, uuringud võtavad kaua aega jne. Sel aastal ilmselt ükski neist toodetest ilmselt meieni veel ei jõua, aga milline saab olema kontaktläätsede tulevik ja kuhu nad arenevad, seda jääme põnevusega ootama. Milline aga oli kontaktläätsede ajalugu? Kuidas nad üldse alguse said? Klõpsa eelpool olevale lingile ja loe!
- Kaya, O., et al. (2023). A first-in-human pilot study of a novel electrically-passive metamaterial-inspired resonator-based ocular sensor embedded contact lens monitoring intraocular pressure fluctuations. Contact Lens and Anterior Eye. oi.org/10.1016/j.clae.2023.102102.
- https://ophthalmologybreakingnews.com/2023-recap-top-10-contact-lenses-and-technologies-